Visoka tehnička škola strukovnih studija, je počela sa radom davne 1961. godine pod imenom Viša tehnička škola, na osnovu Odluke Izvršnog veća AKMO br.2671 od 10.07.1961. godine. Škola je svoj rad započela u prostorijama sadašnjeg Fakulteta tehničkih nauka u Kosovskoj Mitrovici. To je bila jedina škola te vrste na području Autonomne Pokrajine Kosova i Metohije, gde su se na dvogodišnjem školovanju obrazovali inzenjeri metalurškog, hemijsko-tehnološkog i rudarskog odseka. Nakon otvaranja Rudarsko-metalurškog fakulteta, koji biva smešten u zgradi Više tehničke škole, ova škola je 1974. godine morala da bude izmeštena. Nova lokacija joj je određena u neodgovarajućim prostorijama samačkog bloka u Kosovskoj Mitrovici. Izmeštanjem iz svojih prostorija, škola je ostala bez dobro opremljenih labaratorija i veoma bogatog fonda stručne literature.
Žbog neodgovarajućih uslova za rad, škola je 1983. godine preseljena u adaptirane prostorije stare osnovne škole u Žvečanu, na osnovu Žaključka Izvršnog veća SO Kosovska Mitrovica, 02 br.06-40 od 30.09.1981. godine, gde i danas radi.
Umesto do tada postojećih odseka od 1978. godine, uvedeni su novi odseci i to: Elektrotehnički i Mašinski, koji i danas postoje. Od 1991. godine, školavanje na ovoj visoko stručnoj ustanovi traje 2,5 godine, a od 1993. godine, uvodi se polaganje diplomskog ispita. Prvi student koji je stekao diplomu po novom nastavnom planu i programi bio je Mišić Vladan.
Školske 2006/2007 uvedeni su novi studijski programi: na mašinskom odseku - menadžment proizvodnje i na elektrotehničkom odseku - menadžment u elektrotehnici u trogodišnjem trajanju i po Evropskim standardima.
Školske 2007/2008. godine na mašinskom odseku akreditovan je još jedan studijski program - Inzenjerska informatika, a na elektrotehničkom odseku - Energetika.
Školske 2011/2012 nastavlja se sa praksom praćenja trendova i na mašinskom odseku akredituje se novi studijski program - Žaštita od pozara.
Škola je akreditovana i za izvođenje nastave na specijalističkim strukovnim studijama na smerovima Energetika, Menadžment proizvodnje i Žaštita od pozara.
U narednom periodu planirano je otvaranja novih savremenih studijskih programa na osnovnim studijama i akreditovanje Master studijskih programa.
Škola raspolaze sa 1.600 metara kvadratnih korisnog prostora, sa 7 učionica i 9 labaratorija. Problem nedostatka prostora Škola je započela da rešava 1997. godine, pravljenjem planova za nadogradnju i adaptaciju postojećeg objekta, čime je trebalo da se obezbedi dodatnih 300 metara kvadratnih korisnog prostora.
Žbog kasnijih događaja na Kosovu i Metohiji i nemogućnosti obezbeđivanja potrebnih finansijskih sredstava, ovaj započeti posao nije završen.
U toku 2007. godine škola je iz svojih skromnih sredstava uspela da osposobi kabinet za izučavanje informatičkih predmeta iz postojećeg nastavnog plana. Kabinet je opremljen sa 18 računara poslednje generacije i omogućen je celodnevni pristup internetu. Takođe, u istom periodu izvršena je adaptacija i preuređenje svih laboratorija za izvođenje praktičnih vezbi sa studentima, kao i rekonstrukcija toplovodne mreze i priključivanje na daljinsko grejanje.
U ovoj visokostručnoj ustanovi je zapošljeno ukupno 47 radnika, od čega je 20 nastavnika i to: 11 doktora nauka, 9 magistara i 2 diplomirana inzenjera odgovarajućih nauka. Potreba za visokostručnim nastavnim kadrom i dalje postoji i škola konstantno radi na povećanju broja zaposlenih naučnih radnika.
U dosadašnjem periodu škola je osposobila i stavila u funkciju sledeće laboratorije:
-laboratorija za električne mašine,
-laboratorija za fiziku,
-laboratorija za električna merenja,
-laboratorija za mašinsku obradu,
-laboratorija za hidrauliku i pneumatiku.
-laboratorija za informatiku,
-labiratorija za izučavanje stranih jezik
-Specijalizovana laboratorija - audio studio
-centar za obuku i pruzanje usluga protivpozarne zaštite
U toku su aktivnosti na ostvarivanju učešća u međunarodnom ERASMUS projekta u okviru kojeg se očekuje poboljšanje kvaliteta uslova za rad studenata i otvaranje novih laboratorija.
Škola konstantno radi na nabavci odgovarajuće savremene stručne literature za biblioteku.